#1 2014-02-11 12:56:17

 Dawid96

Administrator

Skąd: Mędrzechów woj. małopolskie
Zarejestrowany: 2014-02-07
Posty: 38
Punktów :   

Żywienie odpowiednie dla wieku

Żywienie odpowiednie dla wieku




W zależności od wieku, króliki mają różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. W związku z tym należy dostosować żywienie do wieku zwierzątka.

- gdy królik ma 8 tygodni – 8 miesięcy: zapotrzebowanie na kalorie, minerały i białka jest w tym okresie bardzo duże, dlatego pozwalajmy maluchowi jeść tyle, ile potrzebuje. Zwierzę powinno mieć nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Gdy skończy 3 miesiące zaczynamy wprowadzać do diety (oczywiście stopniowo) warzywa i zieleninę. Nie podajemy jeszcze dodatkowych przysmaków.

- 8 miesięcy – 1 rok: zwierzątko nadal jest w okresie wzrostu, jednak zapotrzebowanie na kalorie, białko i minerały maleje. Zacznijmy w tym okresie ograniczać królikowi ilość spożywanego granulatu, aby zanadto nie przytył. Zwiększyć za to możemy ilość warzyw i zieleniny. Dozwolone jest wprowadzenie króliczych przysmaków (rodzynki, owoce), ale w małej ilości. Dostęp do wody i siana nadal powinien być nieograniczony.

- króliki dorosłe: jeszcze bardziej ograniczmy ilość granulatu w diecie, przy jednoczesnym
zwiększeniu ilości warzyw i zieleniny. W dalszym ciągu nie ograniczamy dostępu do siana i wody, a przysmaki podajemy w małych ilościach (tak samo jak u „młodzieży”). Podstawą diety dorosłego królika powinno być siano i warzywa.

- króliki starsze: stosujemy taką dietę, jak w przypadku zwierząt dorosłych i pilnujemy wagi pupila. Jeśli zanadto tyje lub chudnie, podajemy odpowiednio większą lub mniejszą ilość granulatu.



Ja swoim stosunkowo wcześnie podaje siano i ziarno, bo moje już wcinają jak są jeszcze przy matce, czyli około 4 tyg .

Offline

 

#2 2014-02-18 17:48:42

monia8366

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-18
Posty: 2
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

ja absolutnie nie karmię królików granulatem, stosuję naturalne żywienie. Coś te gotowe pasze śmierdzą mi mączką rybną i im nie wierzę.

Offline

 

#3 2014-02-18 19:18:23

Złotówa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-18
Posty: 9
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

To jak z szybkim tuczem świń, brojlerów, itp. Na zwykłych, naturalnych paszach rosną dłużej ale za to mają smaczniejsze mięsko.
Moje dostają jeść trzy razy dziennie bez względu na wiek. Rano warzywka plus owies i siano. Jak syn wróci ze szkoły drugi raz. Uzupełnienie siana i warzywka. I wieczorem znowu uzupełnienie siana i warzywka. Karmiące matki wieczorem dostają po drugiej porcji owsa. Od czasu do czasu suchy chlebek. W ciepłym sezonie jadą na zielonce. I oczywiście woda.

Offline

 

#4 2014-02-19 08:01:51

 Dawid96

Administrator

Skąd: Mędrzechów woj. małopolskie
Zarejestrowany: 2014-02-07
Posty: 38
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

Racja, mają dziwny zapach. Ja podawalem te 'witaminki' mlodym po odsadzeniu, bo strasznie to lubiły. myslalem że po nich też szybciej pojda "w górę" ale chyba nie . Podaje poprostu zboze

Offline

 

#5 2014-02-20 13:54:10

monia8366

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-18
Posty: 2
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

Złotówa podawaj karmiącym matkom mleko kozie do picia. Maluchy szybko przybierają tak na wadze i matka szybko wraca do formy Stary sposób mojego pradziadka który we wsi miał najdorodniejsze króle i obchodziły mity że karmi złotem hehehhehe

Offline

 

#6 2014-02-20 20:52:18

Złotówa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-18
Posty: 9
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

To ciekawy pomysł. Trzeba sprawdzić

Offline

 

#7 2014-11-27 19:59:45

Malwina71

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-11-27
Posty: 3
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

Ja karmię swoje króliki wyłącznie naturalnie,tj siano,mieszanka zbóż,marchew,buraki pastewne i czerwone,kolby młodej  kukurydzy póżnym latem,słonecznik w czasie kwitnienia,czasami suchy chlebek,trawa sporadycznie,tylko młodziutki mlecz i woda.Od j wczesnej jesieni do końca wiosny co drugi dzień dostają parowane ziemniaczki ze śrutą zbożową,oraz kukurydzianą +witaminki.Granulat daje tylko i wyłącznie matką zaraz po porodzie ,specjalny dla matek karmiacych i tak przez okres ok 2 miesięcy,oprócz granulatu,wszystko co pisałam wyżej.Króliki mam zdrowe,zero padnięć ,a mięsko jest przepyszne-BIO No i do picia podaję matką karmiacym kozie mleko,piją bardzo chętnie,a młode rosna szybciutko i maja super błyszczące futerka,prawdziwe okazy zdrowia

Ostatnio edytowany przez Malwina71 (2014-11-28 17:24:21)

Offline

 

#8 2014-12-04 20:17:13

 Dawid96

Administrator

Skąd: Mędrzechów woj. małopolskie
Zarejestrowany: 2014-02-07
Posty: 38
Punktów :   

Re: Żywienie odpowiednie dla wieku

Naprawdę zero padnięc od 3 lat Twojej hodowli. Ja hoduje od 2 lat i w pierwszym roku też miałem zero padnięc. A w tym sprzedałem trochę i padło niestety parę sztuk. Zostałem bez królików. Teraz mam 1 zakoconą i oby się chowały. Powodów nie znam . Niektóre zazwyczaj starsze miały na uszach takie brzydkie bomble, strupy. A te mniejsze to jakby coraz bardziej słabły i nawet jednego zastałem martwego jak "siedział" w takiej samej pozycji dzień wcześniej . Nie mam pojęcia dlaczego, ale chętnie bym się dowiedział .

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bricobrzeg.pun.pl www.mrocznahistoria.pun.pl www.arenazerqv.pun.pl www.amrita-rao.pun.pl www.jumpstylebialobrzegi.pun.pl